RSS
poniedziałek, 19 stycznia 2009
Hanga Roa
Hanga Roa jest stolicą oraz jedynym miastem na Wyspie Wielkanocnej. Znajduje się ono na południowym zachodzie wyspy. Populacja wynosi 3,304 (za spisem powszechnym z 2002 roku) co stanowi ponad 87% ludności całej wyspy.Znajduje się tam jedyne lotnisko na wyspie.
14:11, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 19 grudnia 2008
Park Narodowy Torres del Paine

Część łańcucha górskiego o powierzchni 2,400 km² objęta jest ochroną w ramach Parku Narodowego Torres del Paine (hiszp. Parque Nacional Torres del Paine). Obszar ten był początkowo rezerwatem, utworzonym w 1959 roku, następnie zamienionym na park narodowy. W 1978 roku organizacja UNESCO wpisała go na listę rezerwatów biosfery.

W parku występują liczne lodowce i jeziora, a także monumentalne formacje skalne. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, m.in. gwanako, nandu, flamingi i kondory.

13:16, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 31 października 2008
Región de Aisén
Región de Aisén del General Carlos Ibáñez del Campo, nazywany również skrótowo Región de Aisén lub Region XI - jeden z regionów admnistracyjnych Chile, położony w południowej części kraju. Ośrodkiem administracyjnym regionu jest miasto Coyhaique (44,9 tys.).
14:43, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 14 sierpnia 2008
Valdivia
Założycielem Santa María La Blanca de Valdivia był sam Pedro de Valdivia. Miasto atakowane nieustannie przez Indian zmieniło się w obóz wojskowy, ale na tutejszą architekturę, nazwiska i kuchnię większy wpływ wywarli niemieccy imigranci przybyli w XIX w.

Valdivia (123 tys. mieszkańców), nazywana także „miastem rzek”, jest oddalona o 160 km na południowy wschód od Temuco i 45 km na zachód od szosy Panamericana. Po drugiej stronie rzeki, na zachód od miasta, znajduje się zamożna dzielnica mieszkaniowa Isla Teja.

W niedziele ludzie tłoczą się na placu targowym o nazwie Feria Fluvial (nad rzeką, na północ od biura informacji turystycznej), kupując ryby i owoce na cały tydzień. Atrakcją Isla Teja jest cienisty Parque Saval, z nadrzeczną plażą i Laguna de los Lotos, stawem porośniętym liliami wodnymi; dojście szlakiem spacerowym. W pobliżu znajduje się dobrze zaopatrzony sklep z nabiałem prowadzony przez Universidad Austral, sprzedający lody, jogurty i sery po bardzo niskich cenach.

W posiadłości przy nabrzeżu Isla Teja mieści się Museo Histórico y Arqueológico (Muzeum Historyczno-Archeologiczne), na którego kolekcję składają się interesujące wyroby Mapuczów oraz narzędzia używane przez pierwszych przybyszów z Niemiec. Zaletą muzeum są bardzo dokładne opisy eksponatów. Można tu dotrzeć łodzią wiosłową odpływającą sprzed biura informacji turystycznej. Zwiedzanie jest trochę pospieszne, ale przewodnicy chętnie odpowiadają na pytania zwiedzających (niestety, tylko po hiszpańsku).
20:31, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
piątek, 06 czerwca 2008
Pensjonaty
Te niedrogie miejsca noclegowe występują pod nazwami pensiónes i residenciales. Różni je niewiele i, upraszczając, można je uznać za hotele.
12:40, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 kwietnia 2008
Valparaíso
Kolonialna polityka gospodarcza hamowała rozwój miasta, ale wkrótce po uzyskaniu niepodległości zaczęli się w nim osiedlać zagraniczni kupcy, tak że w 1822 r. pewien podróżny napisał, iż przybysz „odnosi wrażenie, że trafił do osady brytyjskiej”. W 1880 r., po ukończeniu linii kolejowej łączącej miasto z Santiago, liczące wówczas 100 tys. mieszkańców Valparaíso stało się jednym z największych ośrodków przemysłowych Chile, ale otwarcie Kanału Panamskiego w 1914 r. poważnie osłabiło pozycję miasta, gdyż statki zaczęły unikać trasy wokół przylądka Horn. Następną katastrofą był Wielki Kryzys, którego efektem był spadek popytu na surowce mineralne, trwający aż do lat powojennych. Valparaíso (przez mieszkańców – porteńos – żartobliwie zwane Valpo) leży 120 km na północny zachód od Santiago i liczy 265 tys. mieszkańców. Jest stolicą V Regionu, siedzibą chilijskiego Kongresu i drugim co do wielkości miastem kraju. Stanowi ważny ośrodek administracyjny oraz przemysłowy (przetwórstwo spożywcze, górnictwo i eksport owoców). Valparaíso nie jest uzależnione od turystyki, tak jak Vińa del Mar, ale wiele osób odwiedzających pobliskie miasteczka nadmorskie przyjeżdża także i tutaj. Ważną rolę w życiu gospodarczym Valparaíso odgrywa też marynarka wojenna. Prawdopodobnie tylko ktoś, kto spędził tu całe życie, jest w stanie połapać się w skomplikowanej topografii miasta. W centrum, gdzie kręte brukowane uliczki krzyżują się pod różnymi kątami, większość głównych ulic biegnie równolegle do linii brzegowej, która skręca ku północy, w stronę Vińa del Mar. Przez całą nadmorską część miasta, wzdłuż brzegu i równolegle do linii kolejowej, biegnie Avenida Errázuriz. Wzgórza wznoszące się ponad centrum stanowią istny labirynt stromych chodników, krętych uliczek i ślepych zaułków; gubią się tutaj nawet posiadacze najlepszych map. Dzielnice położone na wzgórzach znane są jako siedlisko złodziei i rabusiów, wystarczy jednak zachować zwykłe środki ostrożności. Na baczności trzeba się mieć także w okolicy Plaza Sotomayor, a nawet w centrum, gdzie należy wystrzegać się podejrzanych osób i uważać na objazdy prowadzące często przez niebezpieczne rejony. Nocą rozsądek nakazuje unikać miejsc słabo oświetlonych i – jeśli to tylko możliwe – poruszać się w większej grupie. W żadnej innej miejscowości Chile nie mieszka tylu chorych na AIDS, co związane jest z prostytucją, stanowiącą w tym portowym mieście poważny problem.
12:16, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 kwietnia 2008
Chile
Turyści bardzo często jako cel wakacji w Chile wybierają wakacje na magicznej Wyspie Wielkanocnej. Wyspa Wielkanocna, znana także pod nazwą Rapa Nui, to wyspa wulkaniczna położona w centrum Oceanu Spokojnego. W całości uznana została za Park Narodowy oraz narodowy pomnik historii i wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Wspaniały krajobraz Wyspy Wielkanocnej tworzony jest przez stożki wulkaniczne opadające do morza w postaci klifów oraz przez rzeźby z drewna Aku Aku i bardzo liczne kamienne posążki moai znajdujące się w znacznej liczbie przede wszystkim w południowo- wschodniej części wyspy.

Wycieczki do Chile często łączone są także z wakacjami na wyspie Juan Fernandez, która pełna jest unikatowej zieleni i niespotykanych gatunków zwierząt. Do Juan Fernandez należą trzy wyspy: Robinson Crusoe, Alexandra Selkirka i Santa Clara. Wszystkie objęte zostały ochroną jako park narodowy i rezerwat biosfery UNESCO.

Chile jest najdłuższym krajem świata. Zamieszkiwany jest w znacznej mierze przez Metysów, którzy mają silne poczucie tożsamości. Natura, malownicze zabytki oraz atmosfera przyciągają na wakacje do Chile turystów pomimo tego, iż temperatury nie są tu upalne. Szczyty wulkanów pokryte śniegiem, skaliste szczyty Andów, głębokie wąwozy, pustynie, błękitne lodowce, piaszczyste plaże i turkusowe jeziora tworzą bardzo atrakcyjny dla turystów zróżnicowany krajobraz, a liczne hotele gwarantują spokojny wypoczynek i szeroki wachlarz usług.
14:36, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 20 marca 2008
Historia Santiago de Chile

Oficjalne powstanie miasta datuje się na 12 lutego 1541. Hiszpański konkwistador Pedro de Valdivia podczas ceremonii odbywającej się na wzgórzu Huelén (później wzgórze przemianowano na Santa Lucía), nadał miastu nazwę Santiago del Nuevo Extremo. Valdivia wybrał lokację miasta z powodu umiarkowanego klimatu regionu oraz ze względu na dobre położenie taktyczne. Rzeka Mapocho opływa region z dwóch stron, tworząc wyspę na której zbudowane zostało Santiago.

Pierwsze budynki powstały z pomocą Indian szczepu Picunche. Południowe koryto rzeki Mapocho został zasypane i przekształcone w promenadę, nazwaną Alameda (dzisiaj Alameda Libertador Bernardo O'Higgins). Miasto zostało nieznacznie zniszczone w czasie wojny o niepodległość (1810-1818), w bitwie przy rzece Maipú. Walki odbywały się w południowo-zachodniej części miasta. Po zakończeniu wojny w 1818 Santiago zostało stolicą kraju.

W XIX wieku Santiago pozostawało małym miastem z nieliczną zabudową, kościołami, budynkami użyteczności publicznej. Jedynym znaczącym budynkiem w tym okresie była chilijska mennica Palacio de La Moneda. W latach 80. XIX wieku dzięki rozwojowi wydobycia saletry w północnych regionach Chile doszło do szybkiego rozwoju kraju. Stolica w tym okresie zaczęła się gwałtownie rozwijać. W setną rocznicę ogłoszenia niepodległości powstało wiele znaczących budowli, takich jak Biblioteka Narodowa czy Muzeum Sztuk Pięknych. Santiago przekształciło się w nowoczesne miasto w latach 30. XX wieku, wraz z powstaniem Barrio Cívico w pobliżu El Palacio de La Moneda. W latach tych rozpoczęła się migracja ludności z północy i południa do stolicy kraju. W 1985 doszło do trzęsienia ziemi i zniszczenia niektórych znaczących budynków w południowej części miasta.

Obecnie Santiago pozostaje najważniejszym ośrodkiem gospodarczym, finansowym i kulturalnym kraju, a także Ameryki Południowej. Jest również znanym ośrodkiem turystycznym.

11:35, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »
Santiago de Chile
Santiago de Chile - stolica  Chile, ośrodek administracyjny Regionu Metropolitalnego, w środkowej części kraju. liczy 4,4 mln. mieszkańców (1990), zespół miejski 5,5 mln. mieszkańców (1992); największe miasto oraz główny ośrodek gospodarczy, kulturalno-naukowy i turystyczny kraju; przemysł włókienniczy (bawełna, jedwab), skórzany, chemiczny, papierniczy, szklarski, spożywczy, maszynowy; ośrodek handlu regionu rolniczego; węzeł komunikacji kolejowej (m.in. połączenie z portem Valparaíso) i drogowej (przez Santiago przebiega Droga Panamerykańska); metro; 4 porty lotnicze o międzynarodowym znaczeniu; siedziba Chilijskiej Akademii Nauk (zał. 1885) i Chilijskiej Akademii Nauk Przyrodniczych (zał. 1926), 3 uniwersytety (najstarszy zał. 1738), instytuty naukowe; biblioteki (m.in. narodowa); ogród botaniczny i zoologiczny; liczne muzea, m.in. Museo National de Bellas Artes. Santiago leży na przedgórzu Andów (na wys. 540 m), w kotlinie śródgórskiej, nad rzeką Mapocho; nad miastem dominuje kilka wzgórz, z których najbardziej znane są: San Cristóbal (wys. 863 m) oraz Santa Lucía (wys. 629 m); ulice krzyżują się pod kątem prostym co 100 m; główną ulicą Santiago jest Avenida B. O'Higgins, zwana Alameda; w pd.-wsch. części Santiago znajduje się nowoczesna dzielnica - Providencia.
11:25, chilewypoczynek
Link Dodaj komentarz »